Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice gmachu ŚUW... „Od powrotu Śląska do Macierzy do współczesności, czyli historia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego”

Materiał partnera
Czy wiesz, że… Marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny miał ambicję, żeby jego córki umiały grać na fortepianie. Pobierały one lekcje gry przy instrumencie stojącym na parterze Westybulu. Nauka trwała do czasu, gdy najmłodsza córka Wolnego, w akcie sprzeciwu, wyryła gwoździem na znienawidzonym fortepianie niecenzuralne słowo. Lekko zażenowany Marszałek odkupił feralny instrument od Skarbu Śląskiego i ustawił w swojej willi na Zaciszu, gdzie dumnie pełnił funkcję „zbieracza kurzu”. Lekcji nie wznowiono.

W gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego znajdowało się mieszkanie dla Wojewody. Składało się z: salonu, sali jadalnej, prywatnego gabinetu, dwóch pokoi gościnnych, pokoju sypialnego, ubieralni, trzech sypialni dla członków rodziny. Do mieszkania przylegały też pomieszczenia dla służby oraz kuchnie wraz ze spiżarnią. Z pomieszczeń prywatnych prowadzi klatka schodowa na dziedziniec gmachu, z bezpośrednim wyjazdem na Plac Sejmu Śląskiego. Co ciekawe, na terenie dziedzińca znajdowały się miejsca postojowe dla pojazdów oraz zbiornik z paliwem, dzięki czemu samochód wiozący Wojewodę opuszczał gmach zatankowany do pełna. Mieszkanie zajmowane było przez Michała Grażyńskiego, a po wojnie zostało przeznaczone na cele użytkowe i stopniowo niszczało. Od kilkunastu lat pomieszczenia dawnego mieszkania wykorzystywane są jako gabinety służbowe przez Wojewodę Śląskiego, I i II Wicewojewodę oraz Dyrektora Generalnego.

Jednakże w czasie pandemii Covid-19 ich funkcja mieszkalna została chwilowo niejako przywrócona, kiedy Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek całodobowo zajmował te pomieszczenia z uwagi na nałożoną przez służby sanitarne kwarantannę.

Tajemnice gmachu…
Jednym z najciekawszych pomieszczeń w gmachu Sejmu Śląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach jest przepiękna, historyczna Sala Sejmu Śląskiego. W różnych miejscach na ścianach tej sali dostrzec można ozdobne metalowe kratki, będące jakby zabezpieczeniem do jakichś korytarzy wentylacyjnych. Legenda urzędowa głosi, że przed drugą wojną światową w tym systemie kanałów wentylacyjnych zamontowany był system umożliwiający tłoczenie do sali rześkiego, nasączonego solą morską powietrza. Za pomocą odpowiedniego pokrętła osoba prowadząca obrady Sejmu Śląskiego mogła – w zależności od potrzeb – regulować dopływ tego rześkiego powietrza, studząc zbyt duże emocje kipiące na sali lub pobudzając posłów do bardziej intensywnego wysiłku intelektualnego.

Co kryje urząd…
W podziemiach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego znajduje się schron, który, według niektórych przekazów, Niemcy wykorzystywali do więzienia polskich patriotów. Jest tutaj także skarbiec, w którym przechowywano rezerwy finansowe Województwa Śląskiego w postaci sztabek złota. Grube ściany, a przede wszystkim oryginalne, przedwojenne drzwi pancerne, o grubości niemal 40 cm, z metalowymi sztabami, wpuszczanymi w równie solidne framugi, zdradzają pierwotne przeznaczenie tego miejsca. Zabezpieczeniem skarbca był basen wypełniony wodą.

Śląski Urząd Wojewódzki w liczbach…
w budynku znajduje się w sumie ok. 1 300 okien

Konkurs „Od powrotu Śląska do Macierzy do współczesności, czyli historia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego”

Odpowiedz jako pierwszy na poniższe pytanie konkursowe i spędź niezwykły dzień w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim!

Odpowiedź należy przesłać na adres [email protected] (szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie www.katowice.uw.gov.pl).

Pytanie konkursowe nr 3:
Przed II wojną światową w gmachu Sejmu Śląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, oprócz bieżącej działalności tych instytucji, ówczesny wojewoda śląski organizował  również wystawne bale, które odbywały się w:

a) Sali Błękitnej,
b) Sali Recepcyjnej (obecnej Sali Marmurowej),
c) Sali Złotej,
d) Sali Sejmu Śląskiego.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnice gmachu ŚUW... „Od powrotu Śląska do Macierzy do współczesności, czyli historia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego” - śląskie Nasze Miasto

Wróć na szczekociny.naszemiasto.pl Nasze Miasto