Alarmujące dane Krajowego Rejestru Dłużników – dokładnie 98,5 tysiąca mieszkańców naszego województwa znajduje się na liście najbardziej zadłużonych Polaków – nasze województwo pod tym względem – niestety – zajmuje niechlubne, pierwsze miejsce.
- Ich łączne zadłużenie wynosi 3,5 miliarda złotych, a maksymalne zadłużenie jednego multidłużnika wynosi 3,2 miliony złotych – słyszymy w KRD.
Liczba dłużników we wszystkich śląskich miastach. Sprawdź na planszach
Dla porządku przypominamy, że w KRD zarejestrowanych jest łącznie 346 tysięcy 605 mieszkańców Śląska – to także oznacza, że w Polsce jesteśmy “najlepsi”. Średnie zadłużenie wynosi nieco ponad 19 tysięcy złotych, a rekordzista – mieszkaniec powiatu pszczyńskiego – ma do spłacenia 8,3 miliona złotych!
Niestety rośnie na Śląsku liczba dłużników, którzy ze spłatą mogą mieć bardzo poważne kłopoty, bo ściga ich co najmniej trzech wierzycieli!
3,5 miliarda do spłacenia mają mieszkańcy woj. śląskiego
W zestawieniu jest ich dokładnie 98 tysięcy 953. Są winni ponad 3 mld 542 mln zł. Drugie województwo w Polsce to mazowieckie z 70 tysiącami 648 osobami na liście (stąd pochodzi także rekordzista, który znajduje się w ekstremalnej pętli kredytowej, mając długi aż u 149 wierzycieli). Trzecie na liście jest dolnośląskie z 58 tysiącami 805 dłużnikami.
Stracili kontrolę nad długami
I to właśnie ta grupa – multidłużników - znalazła się już w tzw. pętli kredytowej lub jest na prostej drodze do tego, by w nią wpaść. Wielu już dawno straciło kontrolę nad finansami.
Utrata kontroli nad zadłużeniem może mieć różne źródła. Czasem powodem niemożności spłaty zobowiązań finansowych jest pogorszenie sytuacji życiowej, poważna choroba czy wypadek. Część osób znalazła się jednak w spirali zadłużenia przez własną niefrasobliwość. Badanie Krajowego Rejestru Długów wykazało, że prawie co czwarty pożyczający nie ma w zwyczaju obliczać, czy będzie potrafił spłacić dług. Aż 13 proc. bierze nowe pożyczki czy kredyty, aby spłacić obecne zobowiązania - podkreślają eksperci Krajowego Rejestru Długów.
Najczęściej dłużnik to mężczyzna
Jak wygląda przeciętny dłużnik? Najczęściej wielu wierzycieli mają osoby między 36 a 45. rokiem życia. W takiej sytuacji jest ponad 191 tys. osób w tym wieku, a ich łączne zaległości przekraczają 7,6 mld zł. Wśród multidłużników przeważają mężczyźni. Zapożyczają się też na dużo wyższe kwoty. Do oddania mają niemal trzy razy więcej (16 mld zł) niż kobiety (5,8 mld zł).
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?