18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko dla Zwierząt w twoim regionie. Zobacz jak możesz pomóc zwierzakom

Agnieszka Pertkiewicz
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu arch schroniska w Bytomiu
Zima w tym roku przyszła późno i trwała niedługo, mimo to nie był to łatwy czas dla bezdomnych zwierząt. Niezależnie jednak od pory roku, zwierzaki ze schronisk potrzebują naszej pomocy. W naszym regionie placówki przeżywają oblężenie, zaczyna brakować chociażby karmy czy koców. Zobacz, jak radzi sobie Schronisko dla Zwierząt w twojej okolicy i jak możesz mu pomóc.

KATOWICE Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

ul. Milowicka 1b
40-313 Katowice
tel/fax: 32 256 61 15
tel.dyżurny: 601 46 23 99
e-mail: [email protected]

- Chętnie przyjmiemy koce, karmę (zarówno suchą, jak i puszki), a także obroże, smycze czy szelki. Nasze zwierzęta czasami potrzebują też karmy specjalistycznej - np. dla alergików czy wysokokalorycznej. Można też przynosić zabawki dla zwierząt oraz różne artykuły pielęgnacyjne (np. szczotki) – wylicza Beata Choroba, wolontariuszka.

Obecnie w schronisku znajduje się trochę ponad 100 psów i około 50 kotów. W zeszłym roku trafiło tam ok. 1200 psów, z czego 950 znalazło domy. Kotów przyjęto 630, do domów trafiło ok. 500.

MYSŁOWICE Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

Ul. Sosnowiecka 16
41-400 Mysłowice
Tel. 32 316 08 85
e-mail:[email protected]

Nasze schronisko każdego roku zwraca się z ogromną prośbą do ludzi o pomoc szczególnie w tym okresie, ponieważ jest to bardzo ciężki czas dla naszych zwierząt – mówi Anna Giera ze schroniska w Mysłowicach. - Każda pomoc jest przyjmowana z wdzięcznością, przede wszystkim bardzo prosimy o posłania dla naszych psiaków i o suchą karmę - dodaje.

W mysłowickim schronisku znajduje się ok 150 zwierząt. Najlepiej gdyby wszystkie z nich znalazły dom, ale niestety to niemożliwe. Chociaż bilans adopcji nie jest zły – w 2013 roku do schroniska przyjęto 298 zwierząt, a adoptowanych zostało 238, co daje 79,87% adopcji.

CHORZÓW Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

ul. Opolska 36,
41-500 Chorzów,
tel/fax. 32 249 84 52

- Schronisko nie ma obecnie możliwości gotowania pożywienia, dlatego prosimy o nie przynoszenie ryżu, kaszy, makaronów itp. Najlepiej sprawdzi się teraz sucha lub puszkowana karma - apeluje chorzowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

Na terenie obiektu trwa również przebudowa budynku użytkowego z boksami dla zwierząt. Każdy, kto chciałby finansowo wspomóc tę inwestycję, na stronie internetowej znajdzie wszystkie potrzebne dane.

Co roku przez schronisko w Chorzowie przechodzi ok. 1,5 tys. zwierząt. Do adopcji trafia ok. 70 proc., co określane jest jako wysoka adopcja. Wciąż jednak kilka adopcji w miesiącu jest nieudanych i psy wracają do swoich boksów w schronisku.

SOSNOWIEC Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

ul. K.K. Baczyńskiego 11A
41-200 Sosnowiec
Tel. 32 293 75 56
Tel. kom. 669 096 872

- Pilnie przyjmiemy suchą karmę dla psów i kotów. Nie mamy zapasów, bardzo prosimy o wsparcie – to apel sosnowieckiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Oprócz tego przydadzą się również budy, obroże, smycze, ubranka dla suk po sterylizacji oraz kubraczki dla psów na zimę, nowe lub używane.

Na Milowicach cały czas przebywa bardzo dużo zwierzaków nadających się do adopcji. Pracownicy i wolontariusze przekonują, że to o wiele lepsza droga niż kupno zwierzaka. Co prawda w schronisku dominują psy, ale kociarze też znajdą coś dla siebie.

BYTOM Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

ul. Łaszczyka 18
Bytom Miechowice
tel/fax 32 395 21 75
email : [email protected]

Bytomskie schronisko uczula:
„Szanowni Państwo, Schronisko dla Zwierząt prosi o rozwagę w przywożeniu darów do schroniska. Prosimy o nie dostarczanie starych, często potarganych ubrań, butów, torebek i bielizny, nie przyjmujemy też poduszek, kołder i wszelkich pościeli z wsadem”. Pamiętajmy, że pieski mogą takie rzeczy porozszarpywać i połknąć, a to jest groźne dla ich zdrowia i życia. Z kolei każda sterta rzeczy nieprzemyślanych musi zostać z terenu schroniska usunięta na jego koszt.

Chętnie przyjmą tam za to smycze, obroże (niekolczatki), legowiska najlepiej w małym rozmiarze, środki czystości, ręczniki papierowe, kasze, ryże,makarony, koce, prześcieradła, obrusy, zasłony materiałowe (wszelkie materiały o dużej powierzchni), ręczniki, materiały biurowe itp.

W Bytomiu poszukiwane są również osoby niepełnolenie, które nie mogą co prawda wyprowadzać zwierząt na spacery, ale mogą się zajmować promocją adopcji w internecie i tworzeniem poszczególnych ogłoszeń. - Spacery z psami są ważne, ale gdy psiaki nie mają jak pokazać się światu są one bezcelowe, dlatego tak ważne są ogłoszenia, ale niestety nie ma komu ich robić - wyjaśnia schronisko.

ZABRZE Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Psitulmnie"

ul. Bytomska 133
41-800 Zabrze-Biskupice
tel. (32) 271-47-97

- Dla psiaków na wybiegach gotujemy ryż i makaron, który na pewno jest bardzo potrzebny. Tak samo jak sucha karma zarówno dla kotów jak i psiaków - mówi Małgorzata Witkowska-Zabawa ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zabrzu.

- Potrzebujemy różnych psich i kocich witamin na podwyższenie odporności, zawsze są potrzebne smycze i obroże, żeby psiaki mogły wychodzić bez problemu na spacery. Jeśli chodzi o finanse, teraz dużo pieniędzy idzie na ogrzanie całego obiektu – opał, słoma dla psów w budach czy leki – dodaje.

Na dzień dzisiejszy w schronisku przebywa 240 psiaków i 12 kotów. Poziom adopcji zeszłego roku to 99% nowoprzybyłych zwierząt, to znaczy, że gdyby na początku roku schronisko było puste to zostałoby tam 7 psów. Ale ponieważ na początku roku było 299 psów procent adopcji jeżeli chodzi wszystkie psy przebywające w schronisku wyniósł 60%.

Schronisko dla Zwierząt - Każda pomoc się liczy

Jak widać nie trzeba wiele aby pomóc zwierzakom z pobliskiego schroniska. Jeśli możesz – adoptuj. Jeśli nie, pomocne mogą się okazać chociażby stare koce, smycze, obroże lub karma. Osoby mające więcej czasu mogą zgłosić się jako wolontariusze, te bardziej zapracowane z resztą też – pomoc jest potrzebna również w sprawach organizacyjnych jak tworzenie plakatów czy internetowych ogłoszeń o adopcjach.

Ważna jest też pomoc zwierzętom bezdomnym, błąkającym się po osiedlach. Jeśli więc zauważysz gdzieś psa przybłędę lub kota z obrożą, powiadom o tym Służby Miejskie tj. Straż Miejska, Centrum Zarządzania Kryzysowego czy Policję.

Należy jednak pamiętać, że zwierzęta „wolnożyjące” nie są „bezdomne”. Do tych pierwszych zaliczamy np. dzikie koty żyjące w mieście. Nie określamy je jako bezdomne, ponieważ nie miały wcześniej żadnego właściciela, urodziły się dzikie. Żyją najczęściej w piwnicach, ogrodach działkowych, opuszczonych posesjach i są niezaprzeczalnie pożyteczne – zwalczają gryzonie.

Zamknięcie i pozbawienie ich wolności jest równoznaczne ze skazaniem ich na śmierć. Schroniska nie przyjmują zwierząt wolnożyjących, dlatego najlepiej dać takim kotom żyć w spokoju, ograniczając się jedynie do sterylizacji i zapewnienia im ciepłego, dostępnego miejsca do spania. Schroniska dla zwierząt nie przyjmują zwierząt wolnożyjących.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto